basiafotostrona

 

 

dr Barbara Stelingowska, polonistka, wykładowca akademicki. Absolwentka Akademii Podlaskiej w Siedlcach (Instytut Filologii Polskiej, Wydział Humanistyczny). Od 2004 roku pracownik naukowy Uczelni. W latach 2005-2008 Sekretarz JM Rektora prof. dr hab. Edwarda Pawłowskiego. Obecnie asystent w Zakładzie Literatury Polskiej XIX, XX wieku i Krytyki Współczesnej. W dniu 9 maja 2013 roku obroniła dysertację doktorską pod tytułem "Modernizm kobiecy" w literaturach słowiańskich na przykładzie twórczości Marii Komornickiej i Anny Mar, na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku.

 

Od 2000 roku jest członkiem Siedleckiego Oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza; od 2006 roku Sekretarzem Siedleckiego Oddziału "Wspólnota Polska"; od 2009 sekretarzem interdyscyplinarnego periodyku naukowego „Spotkania Humanistyczne” wydawanego przy IFPiLS; obecnie zaś jest członkiem Komisji ds. Jakości Kształcenia oraz Komisji ds. Erasmusa działających przy IFPiLS. Od wielu lat współpracuje z Wydawnictwem Literackim w Krakowie oraz z Wydawnictwem Uczelnianym, przygotowując indeksy osobowe, geograficzne oraz korekty. W ramach tej współpracy przygotowała już 40 książek.

 

Od 2001 roku prowadzi zajęcia z języka polskiego, literatury i kultury polskiej dla cudzoziemców, współorganizując Letnią Szkołę Języka Polskiego "Polonicum" prowadzoną przy Instytucie Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej UPH w Siedlcach. Ukończyła glottodydaktyczny Kurs dokształcający dla kandydatów na lektorów języka polskiego do zagranicznych ośrodków akademickich prowadzony przez Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców przy Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od kilku lat prowadzi lektorat z nauki języka polskiego dla studentów obcojęzycznych, studiujących w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.

 

W 2009 roku w ramach programu Lifelong Learning Programme/Erasmus dla nauczycieli akademickich odbyła staż na Universita' Degli Studi della Tuscia w Viterbo we Włoszech.

 

Od wielu lat swoje zainteresowania naukowe koncentruje wokół zagadnień z obszaru historii literatury polskiej XIX i XX wieku oraz jej związków z literaturą światową, literaturą wschodniego pogranicza czy „kresowością” polskich autorów. Ponadto obok zagadnień epistolografii, pasjonują ją kreacje kobiet oryginalnych, wyjątkowych, ich niezwykłe biografie oraz działalność twórcza.

 

Ma dwoje dzieci. Mieszka w Siedlcach.

 

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Wykaz publikacji: link